Przejdź do głównej zawartości

Czym są i skąd się biorą legendy miejskie?


pixabay.com
Obecna sytuacja, a zwłaszcza różnorodne informacje, niepewne, niesprawdzone historie, jakie pojawiają wokół koronawirusa właściwie od samego początku, skłaniają do tego, aby przyjrzeć się cechom pewnego zjawiska, jakie od dawna obserwuje się w kulturze.

Tym zjawiskiem są legendy miejskie nazywane też współczesnymi mitami1. Czym są i jak powstają, jakie mają cechy charakterystyczne, które zauważalne są choćby w fake newsach – to właśnie postaram się krótko, esencjonalnie omówić, ponieważ sytuacje realnego zagrożenia sprzyjają powstawaniu legend miejskich.

Badaniami nad legendą miejską zajmują się przede wszystkim folkloryści, ale również kulturoznawcy. W Polsce tym tematem zajmują się między innymi Dionizjusz Czubala, czy Marcin Napiórkowski. Folklorystyczne badania nad zjawiskiem legend miejskich wyrosły jednak na gruncie amerykańskim i właśnie tam zostały wyodrębnione z prozy współczesnej jako nowy gatunek zwany – „urban legend”2.

Nie ma możliwości, aby ktoś z nas nie zetknął się z legendami miejskimi. Zwykle jest to opowieść zasłyszana od kogoś znajomego, który słyszał ją od kogoś innego, czyli wszyscy słyszeli o opowiadanym wydarzeniu, ale nikt go nie widział. Sam narrator opowiadający o konkretnym wydarzeniu będzie też zawsze przekonany o jego prawdziwości, często podpierając się „pewnym źródłem” informacji. Legendy miejskie mogą mieć różny charakter, najczęściej jednak są to opowieści sensacyjne, czy też opowieści grozy. Choć zdarza się, że występują również w formie humorystycznej. Tematyka współczesnego mitu może dotyczyć właściwie każdej sfery ludzkiej aktywności i zwykle legendy miejskie pojawiają się po jakimś istotnym wydarzeniu3.

Legendy miejskie są opowieściami o zdarzeniach, które mogły mieć miejsce4. Są opowiadane w sposób realistyczny, jednakże są jedynie domniemane, spekulacyjne, wyobrażeniowe i nie mają podparcia w rzeczywistości. Realizm zawarty w opowiadaniu sprawia jednak, że odbiorcy są zazwyczaj przekonani o ich prawdziwości. Chodzi bowiem o to, aby przekazywana informacja miała sens, aby sprostała potrzebie wyjaśnienia i oswojenia jakieś sytuacji, nawet w sposób niekoniecznie racjonalny.

Mechanizm powstawania legend miejskich opiera się przede wszystkim o plotki i pogłoski. Jak twierdzi Ewa Kosowska, to właśnie plotki i pogłoski są źródłem powstawania wszelkich legend5. Powstawanie pogłosek i współczesnych mitów ma swoje odzwierciedlenie w ludzkich lękach, niepewności, obawach i niepokoju6. Emocje, jakie temu towarzyszą, działają na wyobraźnię, przez co często tworzą się różnorodne historie.

Istotną cechą charakterystyczną dla legendy miejskiej jest jej efemeryczność, to znaczy, że jest ona krótkotrwała, a czas jej funkcjonowania waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy7. Takie historie szybko zyskują popularność, posiadają także zdolność bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się, tym bardziej w czasach nowych mediów, które stają się ich nośnikiem, choć z reguły są to jednak przekazy ustne, gdyż sam gatunek należy właśnie do literatury ustnej. Internet wśród dobroci, jakie oferuje, bywa też niestety źródłem dezinformacji, co zauważalne jest choćby w tak zwanych fake newsach. Mark Barber zaznacza, że propagowanie legend miejskich jest spontaniczne, a historie roznoszą się jak wirus8. Nigdy też nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach może się pojawić, są również cykliczne – wygasają, po czym, choć nieco zmienione mogą pojawić się znowu. Zdaniem Dionizjusza Czubali, kiedy legenda miejska spełni swoją rolę zaczyna tracić wiarygodność, stając się często opowieścią komiczną, co właśnie skutkuje jej zniknięciem z obiegu9. Można zauważyć, że sprawą mediów legendy miejskie zyskują też na wiarygodności, gdyż te bardzo często podłapują niesprawdzone informacje, jeżeli te są dla nich wystarczająco interesujące. Zazwyczaj jednak są to media o małym poziomie rzetelności – tabloidy. Mimo wszystko mają wpływ na wiarygodność.

Legendy miejskie mają zdolność adaptacji. Dostosowują się do danego miejsca i czasu, a fabuła zyskuje tym samym lokalny charakter. Dlatego w różnych nierzadko odległych od siebie miejscach występują bardzo podobne do siebie opowieści, choć o zmienionym kontekście i dostosowane do uwarunkowań, w jakich się pojawiają, co z kolei stanowi o ich wymiarze ponadkulturowym. Zdolność adaptacji do czasu, w którym współczesna legenda miejska jest opowiadana, wpływa także na uwiarygodnienie danej informacji10. Wariantywność legendy miejskiej i tempo jej rozprzestrzeniania odróżnia ją od legendy w klasycznym rozumieniu, gdyż tradycyjna legenda przekazywana jest z pokolenia na pokolenie w niezmienionej formie11.

Legendy miejskie z całą pewnością są fenomenem w kulturze współczesnej, a zwłaszcza w popkulturze. Wątki pojawiające się w legendach miejskich nierzadko stają się inspiracją dla wielu twórców, czy to literatury popularnej czy filmu12.


1M. Barber Legendy miejskie, Warszawa 2007, s.11
2D. Czubala Wokół legendy miejskiej, Bielsko-Biała 2005, s.13
3M. Barber Legendy miejskie, Warszawa 2007, s.14
4D. Czubala Wokół legendy miejskiej, Bielsko-Biała 2005, s.30
5E. Kosowska Społeczne funkcje legendy [w:] Społeczne funkcje folkloru, Katowice 1985, s. 66
6J. Hajduk-Nijakowska Żywioł i kultura, Opole 2005, s. 144
7D. Czubala Wokół legendy miejskiej, Bielsko-Biała 2005, s.29
8M. Barber Legendy miejskie, Warszawa 2007, s.12
9D. Czubala Wokół legendy miejskiej, Bielsko-Biała 2005, s.6
10Tamże, s. 32
11Tamże, s. 13
12Tamże, s. 7


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ewolucja, dyfuzja kulturowa i akulturacja – drogi i koncepcje zmiany kulturowej

Zmienność jest jedną z podstawowych cech kultury. Nawet w ciągu życia jednego pokolenia można zauważyć szereg zmian zachodzących w społeczeństwie, a przede wszystkim współcześnie. Zmieniają się zwyczaje, nurty w sztuce, architekturze, literaturze, moda, zmienia się język.  Nierzadko dzieje się tak w wyniku wzajemnego wpływu na siebie zróżnicowanych kultur świata.  Dlatego też badania zmiany kulturowej interesują antropologów od dawna. Niewątpliwie jest to w ogóle kwestia interdyscyplinarna obejmująca znacznie więcej nauk humanistycznych. Akulturacja i dyfuzja kulturowa w antropologii kultury są terminami pokrewnymi, które odnoszą się do zmian kulturowych, jakie mogą zachodzić na styku różnych, odmiennych systemów kultowych. Jest to zatem zjawisko zauważalne od czasów najdawniejszych, gdyż ludzie zawsze się przemieszczali, spotykając na swojej drodze inne społeczności, nierzadko mając późniejszy wpływ na siebie. Dziś w ciągłym i postępującym procesie globalizacji, łatw...

Pogórze Kaczawskie - Radogost #mikrowypad

  Na skraju Parku Krajobrazowego „Chełmy” leżącego na Pogórzu Kaczawskim w miejscowości Kłonice znajduje się wzgórze, z którego roztacza się wspaniała dookolna panorama niemalże na cały region. Wzgórze to nazywa się Radogost, a nazwa ma nawiązywać do słowiańskiego bóstwa solarnego. Jednakże w kanonie bóstw słowiańskich Radogost występował tylko na Połabiu wśród Redarów, będąc właściwie bogiem tożsamym z ogólnosłowiańskim Swarogiem/Swarożycem. Miejsce kultu Radogosta zostało opisane już na początku XI wieku przez Thietmara z Merseburga. Jednakże inne dla Swaroga/Swarożyca imię pojawiło się w podaniach najprawdopodobniej po prostu od ośrodka jego kultu – Radgoszczy. Wracając jednak do naszego wzgórza, jego wysokość wynosi 398 m n.p.m. W 1893 roku na szczycie wzniesiono 22-metrową ceglaną wieżę widokową w stylu neogotyckim. Wchodząc po jej kręconych schodach, na końcu wędrówki ujrzymy malownicze widoki na Pogórze Kaczawskie, Sudety, Równinę Jaworską, Nizinę Śląsko-Łużycką, czy też W...

Pogórze Kaczawskie - Nowy Kościół #mikrowypad

  Nowy Kościół to dolnośląska wieś na Pogórzu Kaczawskim w powiecie złotoryjskim niedaleko Świerzawy. Znajdują się tutaj ruiny późnoromańskiej budowli sakralnej z XIII wieku. Zwiedzając ruiny, do dziś można zauważyć detale zarówno romańskie, jak i gotyckie świadczące o średniowiecznym rodowodzie budowli. Wieża kościelna jest najlepiej zachowaną częścią budowli. Najprawdopodobniej pochodzi z XVII wieku, kiedy to została odbudowana po zawaleniu się wcześniejszej wieży. Kościół okala dość dobrze zachowany kamienny mur z bramą wejściową. Warto odnotować, że wyremontowana i zabezpieczon a wieża dostępna jest do zwiedzania.