Film i archeologia
fot. By Geoff Dallimore - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1228234 |
Zupełnie niedawno, bo końcem stycznia 2021 roku, swoją premierę miał film Wykopaliska (org. The Dig), który dostępny jest na platformie Netflix. Jest to film obok, którego miłośnicy, historii, kultury i archeologii z pewnością nie mogą przejść bez zwrócenia na niego uwagi, ze względu na zawarty w nim wątek odkrywania przeszłości oraz jej znaczenia dla teraźniejszości i przyszłości. Poza tym sama opowieść całościowo jest bardzo interesująca i dotyczy przede wszystkim ludzi, dają się w niej zauważyć aspekty natury ontologicznej i aksjologicznej, mówi o upływającym czasie, przemijaniu, codziennych rozterkach i problemach, a także niepewnej przyszłości w obliczu nadciągającej wojny, stąd też w filmie istotne są emocje, jakie towarzyszą bohaterom.
W filmie wprawdzie nie ma brawurowej i bardzo dynamicznej akcji, a wszystko jest raczej oszczędne, wyważone i stonowane, co zdecydowanie pasuje do zbudowanego klimatu i przedstawionej przez twórców filmu (reż. Simon Stone) historii będącej w zasadzie dramatem biograficznym. Wykopaliska ogląda się naprawdę przyjemnie. Film jest dobrze zrealizowany, choć nie jest też pozbawiony pewnych mankamentów. Z pewnością można pochwalić zdjęcia i zbudowany nimi nastrój.
O czym więc jest fabuła? Film dotyczy wydarzenia, jakie miało miejsce naprawdę. Jednakże filmowa narracja oparta jest na powieści autorstwa Johna Prestona o takim samym tytule. Oba dzieła zatem opowiadają w głównym wątku fabularnym o jednym z największych i najważniejszych odkryć brytyjskiej, a być może nawet europejskiej archeologii w ogóle. Jest rok 1939, niebawem w Europie ma się rozpętać II wojna światowa. Tymczasem jednak właścicielka ziemska Edith Pretty (Carey Mulligan) pragnie zbadać znajdujące się na jej ziemi kurhany. Do tego celu zatrudnia archeologa amatora – Basila Browna (Ralph Fiennes), który jak sam mówi o sobie – jest „kopaczem”. Film w dużej mierze dotyczy właśnie tej postaci i jego wkładu w odkrycie niesamowitego skarbu w Sutton Hoo, a który przez dziesięciolecia po odkryciu pozostawał w cieniu i nie był wymieniany jako jeden ze znalazców obok profesjonalnych archeologów. Bohaterowie filmu początkowo nie wiedzą, jak wielkiej wagi znalezisko może kryć się w tajemniczych kopcach i czy w ogóle coś tam jest. Jednak przeczucie Edith każe jej to sprawdzić, jak się okazuje – słusznie, gdyż Basil Brown i jego ekipa odkryją anglosaski pochówek łodziowy z VII wieku. Właściwie tyle wystarczy o samej fabule, ażeby poznać pozostałe filmowe wątki, choć chwilami może niedokończone, zachęcam do obejrzenia filmu.
Skarb z Sutton Hoo1
Pokrótce wypada napisać, co w rzeczywistości znaleziono w Sutton Hoo we wschodniej Anglii. Odkrycie jakiego dokonano, pozwoliło przede wszystkim dokładniej poznać okres wpływów ludów anglosaskich na Wyspach Brytyjskich, stąd też jego wysoka wartość epistemiczna. Historia przełomowych wykopalisk sięga w zasadzie roku 1938, wtedy to trafiono na ślady wczesnośredniowiecznego pochówku, które wiązane było z Anglosasami właśnie. Basil Brown, kiedy rozpoczął prace w 1938 roku, przebadał trzy kurhany, w których znaleziono sześciometrową łódź. Rok później odnaleziono kolejną łódź grobową, tyle że ta była znacznie większa i mierzyła 27 metrów. Wtedy też badaniami zajęli się profesjonalni archeolodzy, a pracami kierował Charles Philips. Odnaleziony depozyt zawierał w sumie 263 przedmioty, w tym niemało niezwykle cennych, kunsztownie, bogato i precyzyjnie zdobionych. Wśród wykopanych przedmiotów odnaleziono między innymi broń, symbole władzy królewskiej, biżuteria oraz przedmioty użytkowe. Niewątpliwym symbolem wykopalisk w Sutton Hoo jest hełm z maską, który w swoich zdobieniach zawiera odniesienia do mitologii germańskiej.
fot. pixabay.com |
1Na podstawie: J. Jagodziński, Wykopaliska w Sutton Hoo. Jak doszło do jednego z najważniejszych odkryć w historii?, https://histmag.org/Wykopaliska-w-Sutton-Hoo.-Jak-doszlo-do-jednego-z-najwazniejszych-odkryc-w-historii-21964/, (dostęp 14.02.2021)
Komentarze
Prześlij komentarz